fbpx

Čištění a údržba materiálů

Každá povrchová úprava a druh materiálu je specifický, z tohoto důvodu je nutné brát i ohled na jeho čištění a údržbu. K pravidelnému úklidu patří čas od času setřít prach, odstranit nějakou tu skvrnku, případně materiál vyleštit pomocí speciálního přípravku. Jen tehdy docílíme ideálního stavu a zajistíme dlouhodobost výrobků.

Zde Vám rádi poskytneme praktické tipy a možnosti, jak se o jednotlivé materiály starat a udržovat je tak jako nové. V zásadě platí jednoduché pravidlo, a to vyčištění materiálu ihned po jeho zašpinění. Předejdete tím tak následným problémům, kdy by se skvrna mohla vsáknout do materiálu.

#

Údržba povrchové úpravy masivních dřevin

Lakované a olejované povrchy jsou již samy o sobě díky složení jednotlivých sloučenin dosti odolné. Pro menší znečištění stačí použít vodou navlhčený hadřík a prach či skvrny odstranit. V případě většího znečištění použijte speciální přípravky určené na lakované, olejové či jiné povrchy.

Nepoužívejte nějak dráždivé a lepkavé prostředky, lešticí pasty a předměty ostrého charakteru – drátěnky a jiné, které by mohly povrchovou úpravu nenávratně poškodit. Pro horké a mokré předměty také doporučujeme používat ochrannou podložku, která lakovaný či olejovaný povrch nepoškodí.

Větší plochy, jako je například schodiště, můžete vytřít mopem s vodou s Jarem nebo saponátem přímo určeným na lakované či olejované povrchy. Zejména u olejovaných povrchů dbejte na to, aby nebyl materiál příliš dlouho mokrý.

U ostatních povrchů, jako je bělený povrch či povrchová úprava na mořidlovém či tmeleném základu, používejte výše uvedený postup.

V případě materiálu bez povrchové úpravy se snažte eliminovat styk s vodou, jelikož vysušený materiál není nijak povrchově upravený, takže při častém styku s vodou může nabobtnat a popraskat.

Údržba povrchů z ušlechtilých kovů

Kovové předměty (sloupky, madla, pruty aj.) se stříkanou barvou můžete čistit podobně jako lakované či olejované předměty, tedy za použití vlažné jarové vody a houbičky, v případě většího zašpinění použijte k tomu určený saponát. I zde platí zásada nepoužívat lepkavé a jinak dráždivé přípravky na skvrny.

Na nerezové povrchy existuje řada přípravků jak na odmaštění, tak i odstranění otisků prstů. Z praktické zkušenosti radíme používat zásadně tyto přípravky na čištění nerezu nebo dětské vlhčené ubrousky, které se nám také osvědčily. Nepoužívejte zdrsněné houbičky a jiné přípravky, kterými byste mohli nerez poškrabat.

Údržba povrchů ze skla

Skleněné povrchy čistěte podobně jako skla v oknech, tzn. buď již zmíněným namočeným hadříkem a vytřením do sucha, nebo za použití přípravků určených na umývání skel. Pokud nelze skvrnu odstranit či se do materiálu naleptala, použijte speciální lešticí pasty na odstranění těchto skvrn a šmouh. Podobný postup aplikujte i na mléčná, bezpečnostní či ornamentální skla.